Zapraszamy do korzystania z naszych usług
Wszystkie elementy są poddawane złożonym stanom obciążeń (ciężar stały, śnieg, wiatr, obciążenie użytkowe, techniczne), które działają na konstrukcję w czasie jej eksploatacji. W trakcie projektowania dobierane są najbardziej optymalne przekroje elementów (belki drewniane) zapewniające odpowiednią wytrzymałość i sztywność konstrukcji oraz niskie zużycie materiałów.
Finalnym wynikiem są kratownice drewniane tworzące układy przestrzenne odpowiednio ze sobą połączone w kształt bryły dachu. Kratownice powinny być montowane w płaszczyźnie pionowej z max. dopuszczalnym odchyleniem od pionu: H/50 dla kratownic o wysokości "H" do 2,0 m ; 50 mm dla pozostałych.
Wiązary dachowe łączy się z konstrukcją ścian oraz pomiędzy sobą za pomocą specjalnych okuć z blachy stalowej ocynkowanej o grubości 2-3 mm (tj. kątownik, wieszak belki, łącznik krokwiowo-płatwiowy, podstawa słupa, kotwy, gwoździe, wkręty). Wiązary mogą być montowane do murłaty lub bezpośrednio do wieńca żelbetowego/oczepu. Elementy drewniane należy zabezpieczyć przed bezpośrednim kontaktem z betonem (lub wilgocią) poprzez izolację z papy asfaltowej lub folii budowlanej.
W celu zapewnienia sztywności i stateczności przestrzennej całego dachu stosuje się tzw. "stężenia" w postaci drewnianych desek o przekroju 40x60 lub 25x100 mm przybijanych w określonych miejscach podłużnie i ukośnie do wiązarów. Deski powinny być mocowane na tzw. zakładkę łącząc ze sobą dwa sąsiednie wiązary. Aby cały układ prawidłowo pracował konstrukcja dachowa powinna być stężona w trzech płaszczyznach tj. pasy górne (krokwie), pas dolny (strop), słupki/krzyżulce. Przy dachach o dużej długości należy również stosować system składający się ze stężeń połaciowych, taśm stalowych, napinaczy i blach węzłowych. Kąt nachylenia taśmy stalowej powinien się zawierać w przedziale 30-600.
Aby obejrzeć projekt należy pobrać program (8 MB), zainstalować go i otworzyć plik z projektem. Program do pobrania TUTAJ
Poniżej prezentujemy listę projektów, które opracowaliśmy do budynków indywidualnych oraz "typowych".
Projekty do pobrania po przejściu do opisu projektu w "czytaj więcej"